Žijeme Prahu

My žijeme v Praze a to je tady

Revitalizace malostranského hřbitova dokončena

Napsat komentář

hrbitov1Magistrát hlavního města Prahy v těchto dnech dokončuje první etapu revitalizace malostranského hřbitova, která je spojena s rekonstrukcí přilehlé tramvajové trati.

Podle představitelů města je hlavním cílem projektu revitalizace Malostranského hřbitova v městské části Praha 5 a jeho otevření veřejnosti, tak aby byl využit přírodní a kulturní potenciál této lokality. Projekt chce dosáhnout zlepšení stavu prostředí a rozšíření funkcí původního hřbitova, který již přes 100 let neslouží k pohřbívání. Hřbitov je specifický velkým počtem zde pohřbených významných osobností a představuje prostor, kde lze kombinovat pobyt v zeleni s uměleckými hodnotami a geniem loci. V rámci projektu budou provedeny aktivity, které umožní další funkce místa – např. pro konání kulturních akcí.

První výsledky tohoto projektu se již dostavily. Po pečlivé a hloubkové revitalizaci ostatků zemřelých mohou návštěvníci v pozdních nočních hodinách po půlnoci místního času potkat nejznámější osobnosti na tomto hřbitově pohřbené. Je tak možné, že se návštěvník hřbitova octne v družném hovoru s Dorotou Hámovou, které patří první česky psaný náhrobek. Paní Hámová je vůči návštěvníkům velmi otevřená (ostatně podle slov restaurátorů nebyla šance její ostatky, které byly v žalostném stavu, před setkáním s návštěvníky více uzavřít) a nechává je tak  nahlédnout až do útrob pražské občanky z konce 18. století, což vnímají obzvláště mladší návštěvníci s nadšením. Byli jsme svědky jednoho takového setkání a paní Hámová na něj reagovala s nadhledem a pouze na děti zbytkem zetlelých hlasivek volala, aby neodnášely zrestaurované pozůstatky jejího tračníku příliš daleko.

I další zde pohřbený nebožtík pan Leopold Thun-Hohenstein, poslední pasovský biskup, si revitalizaci hřbitova pochvaluje. „Byl jsem bezmála 200 let mrtvý, ale tento projekt Evropské unie mě opět zvedl z hrobu, jsem rád, že to vneslo do našeho hřbitova nový život“, dodal, než  začal vyhánět návštěvníky ze své nově opravené hrobky před tím, než chtěl jít ulehnout.

Také Kateřinu Ebenstreitovou, ženu trafikanta z Říčné ulice Menšího Města potěšilo: „revitalizace hřbitova mi prospěla, dokonce jsem se na čas vrátila do práce v naší trafice, ale dělaly mi problémy ty nové papírové lulky, kdo si to má pamatovat, takových druhů a příchutí, navíc k tomu ještě ty registrační pokladny,  tak jsem se vrátila tam, kde mi bylo nejlépe“  a odchází přivítat další návštěvníky hřbitova.

Radní pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a cestovní ruch Jan Wolf z Trojkoalice SZ, KDU–ČSL a STAN program revitalizace pražských hřbitovů vítá: „Malostranský hřbitov je takovou první vlaštovkou, již máme v plánu revitalizaci  Olšanského i Židovského hřbitova na Vinohradech a máme vyprodáno na dva roky dopředu, Kafka, Palach, Gottwald, s nimi se chce setkat zkrátka každý.“

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s