Žijeme Prahu

My žijeme v Praze a to je tady

Nové tresty pro černé pasažéry

Napsat komentář

Řidič autobuse v přestávce mezi dalším čtvrcením

Řidič autobuse v přestávce mezi výkony trestů

Od nového roku čekají na cestující v hromadné dopravě změny. Vedle přeznačení některých linek a zavedení restauračních vozů na vybraných linkách metra se jedná zejména o zvýšení postihu černých pasažérů. 

Zatímco doposavad činila pokuta za jízdu „načerno“ 1.500,-Kč a v případě včasného zaplacení či uhrazení na místě se tato snížila na 800,-Kč, od nového roku bude jedno, zda-li cestující zaplatí na místě nebo ne, základní sazba pokuty za jízdu „načerno“ bude 2.500,-Kč. Dopravní podnik si je vědom možných dopadů zvýšených sankcí na černé pasažéry a jejich rodiny, mluvčí dopravního podniku proto potvrdil zavedení alternativních trestů: „Ano, stává se to, že slušný člověk spěchá, umírá mu matka, rodí se mu syn a v nastalém spěchu proběhne do metra bez lístku a je zachycen ostražitou hlídkou přepravní kontroly, takzvanými revizory. Doposud se to bralo tak, že těch 800,-Kč zaplatí i člověk v této situaci, v celkových nákladech pohřbu nebo naopak nákladech spojených s výchovou potomka se to ztratí. Ale 2.500,- Kč už je moc a to si uvědomujeme i my v dopravním podniku a těmto prvotním hříšníkům , kteří prokáží závažné důvody, nabídneme možnost si pokutu odpracovat alternativně“. 

Podle dopravního podniku bude za každou odpracovanou hodinu odmazáno sto korun pokuty. Nabídka pracovních pozic je zatím omezena vzhledem k zaručení bezpečnosti cestujících, ostatn

ích zaměstnanců a plynulosti dopravy. „Nemůžeme dovolit, aby nám černí pasažéři řídili dopravu, hlídali stanice, opravovali tramvaje nebo autobusy či zajišťovali údržbu vzduchotechniky a eskalátorů ve stanicích. To by se nám nevyplatilo, zaškolit by je trvalo déle, než je samotná délka alternativního trestu“. Ze začátku se tak proto hříšníci při své práci podívají pouze do vozů metra, kde nastoupí za strojvůdce. Námitky z možného ohrožení cestujících mluvčí podniku rázně odmítá: „Víte, vlaky metra jsou vedeny plně automaticky, on tam strojvedoucí není vlastně ani potřeba, je tam spíše jen z psychologického hlediska, cestující ještě nejsou na vlaky bez cestujících připraveni. Strojvůdce nemá na automaticky vedenou soupravu prakticky žádný vliv. Vlastně je tam jenom pro případ, kdyby někdo skočil pod rozjetý vlak ve stanici a na to je tam takové velké červené tlačítko, které po zmáčknutí spustí klakson, zapne nouzovou brzdu, stěrače a zavolá koronera“.

Budou-li černí pasažéři vlastnit řidičský průkaz příslušné kategorie, mohou se ocitnout i za volantem autobusu nebo madlem tramvaje. Černí pasažéři bez příslušných oprávnění, maturity a jazykových znalostí posílí v rámci alternativního trestu hlídky přepravní kontroly.

Třikrát a dost!, to je další nové pravidlo v rámci nového nastavení sankcí Dopravního podniku. Množí se totiž případy, kdy někdo jezdí načerno opakovaně a někdy i pořád, se pokutami řešit nedaří. „Hříšníci si z pokut nic nedělají, buď je s úsměvem platí nebo se placení vyhýbají a zbavují se majetku, aby si na nich dopravní podnik neměl co vzít. To nová úprava změní, domníváme se, že navrhované exemplární tresty ostatní hříšníky od opakované jízdy „načerno“ odradí“.

První návrhy sepsané v tzv. Černé knize Dopravního podniku počítají pro opakované hříšníky s tělesnými tresty jako jsou čtvrcení kloubovými  autobusy, vplétání do pantografu, půlení metrem, usmýkání lanovkou či svrhávání v zavázaném pytli do Vltavy, při výběru trestu bude vždy záležet, v jakém dopravním prostředku byl provinilec naposledy přichycen.  Exekuce budou veřejně přístupné pouze s platným jízdním dokladem v rámci tarifního pásma PID0.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s