Žijeme Prahu

My žijeme v Praze a to je tady

Primátorský řetěz čeká změna

Napsat komentář

krnacova_budapest

Vedle jazykových kurzů češtiny, které budoucí primátorka Adriana Krnáčová navštěvuje o pauzách mezi vyjednáváním o programu nové pražské koalice, se budoucí primátorka zabývá i dalšímu podstatnými náležitostmi, které se týkají jejího nástupu do funkce.

Na dnešní tiskové konferenci tak vystoupila s příspěvkem k primátorským insigniím. „Domnívám se, že stávající mohutný a opulentní primátorský řetěz možná vyhovoval korupčnímu vystupování dosavadních primátorů, když vypadal jako drahé a okázalé hodinky, které nosí nejrůznější kmotři a potajmu je pak předávají primátorům na oslavách ve Žlutých lázních. Vůbec se nedivím, že ho Václav Hudeček nechtěl nosit“, uvedla a přišla ihned s konstruktivním návrhem: „Doba kovbojských bot, drahých hodinek a zlatých řetězů tloušťky vhodné k výrobě sněhových řetězů na důlní kolový nakladač je pryč, prostě skončila. Myslím, že primátorský řetěz by měl být lehčí, elegantnější, ale přesto by měl vystihovat obraz Prahy jako středoevropské perly“. 

praha_retezNový primátorský řetěz pochází z dílny klenotnické firmy Mouawad. Tvoří ho 90 zlatých ozdob nesoucích bílé diamanty různých tvarů. Uprostřed je doplňuje výrazný žlutý diamant, který má 407 karátů a přezdívku „zlatý obr“. Před 30 lety byl tento kámen téměř o velikosti vejce nalezen v Kongu.Cena se odhaduje zhruba na jednu miliardu korun.

Vzhledem ke krátké době, která zbývá do jmenování primátorky, bude nový primátorský řetěz zakoupen na základě výjimky ze zákona o zadávání veřejných zakázek. „Nejedná se o nijak výjimečně vysokou cenu, myslím si, že Praze přinese mnohem větší užitek, nežli je třeba pět tramvají, jejichž design z pera Patrika Kotase se s elegancí nového řetězu nedá srovnat“, uvedla dále budoucí primátorka plynnou maďarštinou.

K dotazům na pokroky při studiu českého jazyka se budoucí primátorka vyjádřila jen stručně, s tím, že zatím bude užívat služeb tlumočníka z maďarštiny a doufá, že  se česky naučí do roka: „i když mi má lektorka vysvětlovala, že ne všichni, kdo umí česky, jsou schopni porozumět specifikům pražského nářečí a zvládnout takovou tu lehce nadřazenou intonaci pražštiny vůči ostatním formám češtiny užívaným v ostatních částech země, ale když to zvládl Hudeček, zvládnu to taky, prostě to udělám“, uzavřela bojovně svoji řeč.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s