Žijeme Prahu

My žijeme v Praze a to je tady

Ochranný oblek Pražana prochází prvními testy

Napsat komentář

oblek

Množící se stížnosti pražských občanů týkajících se bezpečnosti na pražských ulicích by měl vyřešit nový typ ochranného obleku; první testy naznačují, že by mohl uspět.

Zástupci Vojenských opravárenských závodů v Přelouči, kteří byli úkolem na zhotovení ochranného obleku pověřeni, jsou s výsledku prvních testů své soupravy pro přežití v Praze (SPPvP vz. 2014) spokojeni. Souprava se skládá jednak ze samotného ochranného obleku pražského chodce a příslušenství, mezi něž patří zejména obrněný samochodný polopásový kočárek pro jedno až dvě děti vzor 2012 (OSPK vz.2012).

Samotný ochranný ochranný oblek si bere inspiraci ve vybavení vojenských a policejních speciálních jednotek, oděvu pyrotechniků a výstroji hráčů ledního hokeje, amerického fotbalu a koňského póla, odolá nárazu cyklisty či jezdce na segwayi v rychlosti až 20 km/h a svému nositeli detekuje přítomnost možného nebezpečí až do vzdálenosti 20 metrů.

Oblek je pohodlný, plně klimatizovaný a váží pouze 45 kg, baterie v něm vydrží 8 hodin užívání, při chůzi a užívání osvětlení pak hodiny bezmála dvě. Je-li k obleku připojen kočárek OSPK 2012, pak výdrž obleku klesá pod 20 minut a je třeba užívat externího energetického zdroje samotného kočárku. A právě kočárek je jednou z největších inovací, které mohou Pražané v následujících letech potkat. Na veletrhu obranné techniky IDET získal cenu Borise Viana za ochranu proti pěchotním minám a cenu Ladislava Repáně za ochranu proti účinkům biologických a chemických zbraní.

Kočárek je vybaven vznětovým spalovacím motorem o výkonu přes 400 koňských sil, který spolupracuje s automatickou převodovkou o dvou stupních, polopásový podvozek je uzpůsobený k překonávání všech překážek, které mohou matku s dítětem v Praze potkat, vyjma nástupu do vysokopodlažní tramvaje. Hydraulická radlice je schopna kočárku odstranit z cesty překážku o hmotnosti do 3,5 tuny a ochranný systém v posledních testech zachytil až devadesát procent možných útoků. Bohužel zatím přetrvávají problémy s detekcí tzv. hipsterů (vousatý podivím zakládající si na své výjimečnosti nikoliv nepodobný radikálům z hnutí al-kaidá) , na kolech typu furtošlap (kolo bez brzd a dalšího potřebného vybavení, které nelze řídit, brzdit ani jinak ovládat). Zatímní úspěšnost činí 55% a to není mnoho. Naštěstí je podle tvůrců kočárků hipsterů k dalším testům více než dost.

Hlavním trumfem nového vybavení občanů Prahy je ale design. Nadarmo nebyl návrhem pověřen Ing. Arch. Patrik Kotas, vrchní designér pražský. Odborníci nad jeho výtvory žasnou, laici se diví. Jak ale uvádí Ing. Petr Skalický, teoretik užitného umění, nelze se čemu divit, protože: „design Patrika Kotase je unikátní i v celosvětovém měřítku, existuje totiž jen málo designérů, kteří by byli schopni navrhnout dopravní stavbu či prostředek, který nezapadá do místa, kde bude používán, nenaváže na zde již tradičně užívané prostředky a ani nefunguje tak, jak má. Ale Patrik Kotas má vedle toho ještě jeden úžasný dar – dokáže navrhnout takový design, který vypadá jako deset let starý již na první skice, kterou vytvoří, a to je celosvětový unikát. To, že výrobek vycházející z jeho návrhu není reálně použitelný, je již jen malou sladkou třešničkou na dortu jeho díla a v tom právě spočívá to jeho unikum.“

Jak samotný ochranný oblek tak i kočárek bude ke koupi v příštím roce a ve výhodné dotované sadě bude k mání pro každého Pražana za cenu od 1.256.000,-Kč s dotací a od roku 2016 bude jeho nošení v Praze povinné.

 

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s