Žijeme Prahu

My žijeme v Praze a to je tady

Návrat koní do Prahy potvrzen

Napsat komentář

koneByl to obrázek, kteří  Pražané znali po staletí – pulzující ulice na kterých se mezi kočáry a chodci pohybovali i jezdci na koních. Bohužel poslední velký záchvěv individuální koňské dopravy proběhl v ulicích Prahy v jarních měsících roku 1945. Ale to se má nyní změnit. Nová koncepce dopravy s návratem lichokopytníků do pražských ulic plně počítá. Hnutí Automat chystá proti jezdcům na koních protestní blokády ulic. 

První blokádu plánují cyklisté již na příští čtvrtek a bude spojena s pravidelnou čtvrteční cyklojízdou.  Předseda hnutí Vratislav Filler k  tomu uvádí: „Jsme ti poslední, kteří jsou proti alternativním formám dopravy, ale vedle možného odčerpání zdrojů věnovaných cyklistice se nám nelíbí návrh na smíšený provoz cyklistů a koní na již existujících a nově vznikajících cyklostezkách – víte jak je na kole bez brzd těžké zastavit, když se sto metrů před vámi objeví kůň?“ Na otázku jaký bude rozdíl mezi pravidelnou cyklojízdou a blokádou nedokázal Vratislav Filler odpovědět jinak, než že všichni účastníci pojedou na kolech po pravidelné trase cyklojízdy jako vždy.

Ing. Josef Vaňous, výkonný ředitel hnutí Koněm Prahou podobné námitky se smíchem odmítá: „víte, máme dohodu s primátorem, který zvířata miluje a nesnesl by jejich týrání a tak nechá všechny nyní již smíšené koňské a cyklostezky pokrýt deseticentimetrovou souvislou vrstvou bílého říčního písku, koním se tak bude chodit daleko měkčeji a myslím, že i cyklisté budou nuceni ve svém často vražedném tempu zpomalit.“

Jezdci na koních tak po létech diskriminace budou mít v ulicích i přes tyto bezdůvodné protesty zelenou. „Diskriminace musí skončit, posledních deset let se zaměřujeme pouze na nezvyklé a v dějinách Prahy relativně nové druhy dopravy jako je například cyklistika, ale po staletí tradiční a prověřené druhy dopravy, jako je třeba jízda koňmo, byly zcela opomíjeny!“, hřímal na tiskové konferenci primátor Hudeček. Zároveň představil plán nazvaný Praha – město koní. Plán vypracovaný ve spolupráci s Českou jezdeckou federací, Svazem chovatelů českého teplokrevníka a sdruženími většiny všech ostatním chovatelských sdružení má 120 stran a v obecné rovině rozvíjí teze možného návratu k jezdecké dopravě.

Mezi pozitiva patří hlavně ekologicky šetrný a rychlý pohyb jezdců na koních Prahou a úspora nákladů za údržbu veřejné zeleně, která bude koňmi spásána. Podle plánu bude ohrazena většina městských parků s travnatými plochami většími než 150 metrů čtverečních. Elektrický ohradník sice ztíží přístup na trávník ostatním návštěvníkům parku, ale zároveň je tím ochrání před kousnutím či kopnutím zvířetem. Pravidelný rytmický tlukot podkov o dlažbu či asfalt má také pozitivní dopady na lidskou psychiku, jak zjistila studie prováděna mezi obyvateli ulic na Praze 1, kterými projíždí kočáry s turisty. Oba dva obyvatelé shodně tvrdí, že když je v ulicích ticho a klid, tak jsou nervózní, zmatení a obávají se nějaké katastrofy.

Samozřejmě může návrat koní do ulic přinést i jistá negativa mezi něž patří i občasné vypouštění emisí. „Naštěstí emise jsou tuhé a jdou snadno sebrat, nejsou škodlivé a dají se použít k hnojení“, tvrdí nezávislý expert z hnutí Koněm Prahou! MgA. Kamil Křéťa a také je podle něj vypouštění emisí vždy krátkodobé, zatímco třeba auta vypouštějí emise pořád a navíc nejdou ani tak snadno sebrat.

Ekonomický přínos nelze podle expertů spočítat, ale náklady jsou jasné – vedle ohrazení parků a vybudování stájí bude na každém pražském náměstí zřízeno veřejné úvaziště koní s uzamykatelnými schránkami na sedla a uždění. Městská policie se zatím nevyjádřila k tomu, jak bude nakládat se špatně odstavenými koňmi: „buď je budeme chytat do lasa a pak centrálně shánět na odstavnou pastvinu ve Stromovce a tam je pak vypustíme nebo zatím nevím, ale určitě si nějaký způsob najdeme, možná nakonec zkusíme i botičky“, uvedl velitel pražské městské policie Ing. Eduard Šuster. Ekonomické dopady na městskou kasu by mělo snížit přenesení většiny nákladů na živnostníky a samotné obyvatelé: „nevím, čemu se živnostníci tak brání, povinné zřízení úvaziště před každou provozovnou je podle mého krokem vstříc vůči potencionálním zákazníkům a některým podnikům, jako jsou třeba country saloony to vysloveně prospěje“, prohlásil Ing. Josef Vaňous.

Iniciativu již podpořil i jeden z největších žijících Čechů žokej Josef Váňa: „jsem strašně rád, že se něco podobného děje a doufám, že díky této iniciativě vyrostou noví žokejové, ostatně ke zdolání některých tras v Praze bude potřeba více odvahy, než projet celý kurs Velké pardubické. V protisměru“

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s