Žijeme Prahu

My žijeme v Praze a to je tady

Praha vydává vlastní zákoník – Babiš nesouhlasí!

1 komentář

BabisÚspěch nového občanského zákoníku inspiroval pražské radní k činu. Od 1.1.2015 vstoupí v platnost Zákoník hlavního města pražského, který bude platit na území hlavního města Prahy. Praha se však nebrání, aby tento zákoník převzala i další města s výjimkou Brna.

Nový občanský zákoník platí teprve od ledna, ale již nyní bylo třeba přijmout opatření, tvrdí magistrát. Obracely se na něj desítky až stovky občanů, kterým přišel nový občanský zákoník z plzeňské dílny profesora Eliáše nesrozumitelný a pojmoslovím zastaralý.

Hlavní město se rozhodlo za své občany postavit a platnost nového občanského zákoníku od 31.12.2014 na území Prahy ruší. Jak uvedl hlavní pražský právní expert Prof. JUDr. Kerbl, nejedná se o žádnou převratnou změnu, jde pouze o návrat do doby středověku, kdy bylo běžné, že každé město mělo své zákony, které byly přizpůsobeny potřebám jeho obyvatel. „K čemu je Pražanům ustanovení o pastvě dobytka v novém občanském zákoníku, když v Praze žádný dobytek nemáme“, ptá se JUDr. Kerbl, „tento zákon obsahuje spoustu ustanovení, která se obyvatel Prahy netýkají a neobsahuje spoustu ustanovení, které by tam pro občany Prahy měly být“.

Pražská právnická fakulta Univerzity Karlovy již vytvořila komisi, která s přípravou nového zákoníku započala. Zákoník by měl vycházet z historického odkazu práva Starého města Pražského, přičemž podle odborníků projdou stará ustanovení revizí a ta, která neodpovídají současným požadavkům, budou odstraněna – například ustanovení odkazující přímo na mistra popravčího Mydláře budou nahrazena obecnějším ustanovením o pražském katu.

Proti novému Pražskému zákoníku se ozval již i ministr financí a vlastník největšího českého výrobce pečiva, pekáren Penam, a.s. Jak Andrej Babiš uvedl, měla by být ze zákoníku odstraněna ustanovení o nepoctivých pekařích: „pani redaktorko, kdyby to tam zůstalo, tak nevylezu nikdy z koše ve Vltavě, standardy pečiva se od středověku změnily a není možné lpět na tom, aby se do chleba dávala pouze voda, kvásek a mouka a vydrželo týden, to bych pak podnikání musel skončit a stát se snad politikem“.

I mezi hostinskými vzbudil nový městský zákoník paniku. Mnozí z nich tvrdí, že přijetí opatření proti nepoctivým hospodským by vedlo ke konci podnikání a smrti většiny z nich.

Mezi další ustanovení, která by měl zákoník obsahovat, budou i opatření proti černým pasažérům v městské dopravě, dopravní podnik již přijal příslušná opatření a od ledna plánuje pravidelná čtvrcení černých pasažérů tramvajemi na vybraných konečných stanicích.

Zastupitelstvo by mělo o novém pražském zákoníku hlasovat na své říjnové schůzi, občané mohli své  připomínky zasílat do konce srpna loňského roku.

Reklamy

One thought on “Praha vydává vlastní zákoník – Babiš nesouhlasí!

  1. Jako občan Prahy se musím důrazně ohradit proti tvrzení JUDr. Kerbla ohledně toho že v Praze žádný dobytek nemáme. Dovolím si oponovat a tvrdím že v Praze je více dobytka než v jiných enklávách . Co známé pražské pastviny v okolí Sněmovní ulice, nebo velice zajímavá pastevní oblast na nábřeží Edvarda Beneše? To snad pro JUDr. Korbla nic neznamená ? Chtěl bych mu vzkázat toto . Svůj dobytek si porazíme až uznáme za vhodné, ale nikdo nám ho nebude brát !!!

    To se mi líbí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s