Žijeme Prahu

My žijeme v Praze a to je tady

Národní fotbalový stadion bude na Staroměstském náměstí

Napsat komentář

4772988_lFinále mistrovství světa ve fotbale v roce 2026, o jehož pořadatelství se bude Praha ucházet, by se mohlo odehrávat přímo na Staroměstském náměstí, resp. pod ním. Praha se totiž stane jedinou světovou metropolí, která bude mít fotbalový stadion pod úrovní zemského povrchu a navíc přímo v centru.

Letná, Strahov, Střížkov, ta všechna místa spojovalo jediné, měl tam stát národní fotbalový stadion. Avšak ani jedno z míst se neukázalo vhodným a to ať již vinou špatné dopravní infrastruktury, nevhodným podložím, nenávisti místních obyvatel vůči sportu či výskytem falešných fotbalových klubů.

Už to vypadalo, že národní stadion stát nebude, ale záchrana přišla v poslední možné chvíli. „A co Staroměstské náměstí?“, to byla věta, která prý podle očitého svědka zazněla na jednání magistrátu. Po chvíli šokujícího ticha mluvil neznámý hlas dál: „Češi milují sledovat sport na Staromáku, je to blízko trasy metra A i B, tramvaj jede také nedaleko, manželky mohou po dobu zápasů nakupovat v Pařížské a hlavně nejsou v okolí skoro žádní trvalí obyvatelé, kteří by mohli stavbu zhatit svými stížnostmi“.

Před takovými argumenty museli kapitulovat i politici a stavbě tak nestálo krom památkářů a geologů nic v cestě. Po krátkém boji musel kapitulovat i památkový odbor Pražského magistrátu – stavba totiž nezasáhne nikterak nad zem a nenaruší panorama městské památkové zóny. Husův pomník obdržel od památkářů výjimku a může se během fotbalových utkání přesunovat ze Staroměstského náměstí pryč.

Architekt Jan Křivůnek z architektonického studia Křivůnek & Krýsl nám odhalil základní architektonické a konstrukční rysy stavby: „Stavba bude pod zemí ve z vrchu vyhloubené jámě na Staroměstském náměstí.  Na dně jámy ve hloubce 40 metrů pod úrovní stávajícího terénu bude umístěna hrací plocha standardních rozměrů a nad ní budou vzhůru stoupat stupňovité tribuny pro 45.000 diváků. Tribuny budou přístupné tunely vedoucími ze stanic metra Staroměstská, Můstek B a přístupy z povrchu v okolí, přístupový tunel bude postaven i z nábřeží pro fanoušky, kteří na zápas přijedou lodí, v zimě se může tímto tunelem pustit na stadion voda a vytvořit tak i ledovou plochu na hokej. Když se nebude na hřišti hrát, bude překryto pochozí střechou se strukturou kočičích hlav“.

Jako další světový unikát pak autoři celého návrhu uvádí fakt, že středem hřiště bude probíhat pražský poledník, který leží přesně 25’17“ od nejbližšího poledníku. Slavnostní výkop celé stavby začne na jaře příštího roku, první slavnostní výkop na novém hřišti lze očekávat o dva roky a dvacet miliard korun později. Stadion byl nabídnut k využití všem pražským klubům, ale zatím projevil předběžný zájem pouze FK Botič Hostivař.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s